Najczęściej popełniane błędy przez młodych ludzi szukających pracy 2012-05-14
Niepoprawne nazywanie dokumentów rekrutacyjnych, przesyłanie aplikacji z adresów typu buziaczek20, zamieszczanie w CV zdjęć z wakacji, nieinformowanie o spóźnieniu na rozmowę rekrutacyjną* – to początek listy najczęściej popełnianych błędów, które dyskwalifikują młodych ludzi szukających pracy.

Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych zaprosiła przedstawicieli pracodawców do dyskusji na temat rozwiązań, które ułatwiłyby młodym ludziom start na rynku pracy. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele firm branży finansowej, informatycznej, telekomunikacyjnej, consultingowej oraz medialnej. W dyskusji wzięli także udział studenci i absolwenci uczelni wyższych.

 

- Pracodawcy podkreślają, że ciągle wielu młodych ludzi popełnia podstawowe błędy, zarówno podczas przygotowywania dokumentów rekrutacyjnych, jak i w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej – mówi dr Małgorzata Cieciora, Dziekan Wydziału Zarządzania Informacją, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych. – W dyskusji pojawił się też bardzo istotny, choć mało jeszcze nagłośniony problem. Prawie wszyscy mają dostęp do naszych profili na portalach społecznościowych, również potencjalni pracodawcy. Pamiętajmy, że budujemy na nich swój wizerunek i nie wszystkie wpisy lub zdjęcia mogą działać na naszą korzyść – dodaje dr Cieciora.

 

Lista najczęściej popełnianych błędów przez młodych ludzi poszukujących pracy:
* Niepoprawne nazywanie dokumentów, brak imienia i nazwiska w nazwie plików
* Przesyłanie dokumentów rekrutacyjnych z adresów typu „buziaczek20”
* Zamieszczanie w CV zdjęć z wakacji lub spotkania towarzyskiego
* Nieaktualizowanie dokumentów rekrutacyjnych, wysyłanie oferty z błędnymi nazwami firm i stanowisk, na które aplikujemy
* Nieinformowanie o spóźnieniu lub odwołaniu spotkania
* Przychodzenie pół godziny wcześniej przed rozmowa kwalifikującą, co dezorganizuje pracę rekrutera
* Zamieszczanie informacji na portalach społecznościowych, które mogą nie sprzyjać naszemu wizerunkowi w oczach potencjalnych pracodawców.* Prezentowane wyniki stanowią podsumowanie fragmentu debaty „Młody absolwent, na rynku pracy – co powinien wiedzieć każdy student?” zorganizowanej przez Polsko-Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych. Publikacja efektów wszystkich tematów poruszanych podczas spotkania przedstawiona zostanie w formie „Poradnika dla młodych absolwentów uczelni wyższych” opracowywanego przez Uczelnię przy współpracy z pracodawcami.

 

Źródło: www.pjwstk.edu.pl


powrót