Rekord bezrobocia osób z wyższym wykształceniem 2012-05-14
Co dziewiąty bezrobotny ma w kieszeni dyplom wyższej uczelni. A w miastach nawet co czwarta osoba bez zajęcia jest po studiach. Najgorzej jest w Warszawie i Opolu pisze Dziennika Gazeta Prawna.

Z najnowszych danych resortu pracy wynika, że w końcu marca 2012 roku zarejestrowanych było blisko 236 tys. bezrobotnych z wyższym wykształceniem. To o ponad 9,9 tys. więcej niż w końcu ubiegłego roku. Jednak sytuacja w miastach jest pod tym względem zdecydowanie gorsza. Na przykład w Warszawie w końcu marca wśród 44,8 tys. bezrobotnych aż 10,7 tys. miało wyższe wykształcenie. To oznacza, że prawie co czwarta osoba bez zajęcia miała dyplom wyższej uczelni. Podobnie jest w Opolu, gdzie takich osób wśród bezrobotnych jest 22 proc.

 

Z jednej strony to po części efekt zwiększającej się liczby studentów. Wyższe wykształcenie ma już 27 proc. aktywnych zawodowo Polaków, 11 proc. więcej niż 9 lat temu. Gdy rośnie bezrobocie, dotyka również osób z wykształceniem wyższym. Ale problemy na rynku pracy osób z wyższym wykształceniem mają też inne przyczyny. Uczelnie wypuszczają za dużo absolwentów kierunków, którymi rynek pracy już się nasycił – socjologów, historyków, politologów czy specjalistów od marketingu i zarządzania.

 

Wzrost liczby bezrobotnych z wyższym wykształceniem to nie tylko polski problem. Przybywa ich w całej Europie. Na przykład w Hiszpanii stopa bezrobocia wśród osób po studiach w wieku 25 – 64 lata wyniosła w końcu ubiegłego roku 11,7 proc. – wynika z danych Eurostatu. W Grecji jest to 12,8 proc., w Portugalii – 8 proc., a w Irlandii – 7,1 proc.

 

Źródło: www.gazetaprawna.pl


powrót