W Niemczech powstanie Centrum Studiów Polonoznawczych 2012-04-17
Nową jednostkę utworzyć mają wspólnie Uniwersytet Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze i Uniwersytet Fryderyka Schillera w Jenie. W ośrodku polonoznawcy będą mogli prowadzić interdyscyplinarne badania – informuje PAP.

Jak poinformowano na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wspólny projekt obu uniwersytetów zwyciężył w konkursie, w którym wzięły udział renomowane niemieckie uczelnie.  

 

Siedzibą ośrodka studiów polonoznawczych będzie Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Regionalnych w Halle. Nowa katedra zostanie nazwana imieniem historyka i slawisty - Aleksandra Bruecknera.

 

Utworzenie ośrodka ma dać możliwość pogłębienia wiedzy o Polsce również w ramach kierunków niefilologicznych, takich jak prawo, ekonomia, socjologia, kulturoznawstwo.

 

Koszty działalności Centrum Studiów Polonoznawczych pokrywać będą Uniwersytet Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze i Uniwersytet Fryderyka Schillera w Jenie. Uniwersytety otrzymają jednak w ciągu pierwszych 3 czy nawet 5 lat dotację na stworzenie katedry i prowadzenie działalności badawczej. Dotację tę przyznają: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki oraz Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD).

 

Komisja konkursowa, w skład której weszli m.in. fundatorzy dotacji, uznała, iż oferta uniwersytetów w Halle i Jenie najpełniej odzwierciedla ideę nowoczesnych studiów interdyscyplinarnych.

 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl


powrót