35 proc. studiujących na politechnikach to kobiety 2012-04-17
Kobiety stanowią już 35 proc. ogólnej liczby studentów polskich uczelni technicznych. W ciągu pięciu lat przybyło ich ponad 14 tysięcy – wynika z raportu "Dziewczyny na politechnikach 2012". Wyniki raportu podaje PAP.

Raport, przygotowywany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, pokazuje że w ciągu pięciu lat prowadzenia akcji „Dziewczyny na politechniki” liczba kobiet studiujących na uczelniach technicznych wzrosła o pięć procent, czyli przybyło ich ponad 14 tysięcy.

 

„Dziewczyny mają naturalne predyspozycje do tego, by być inżynierami” – mówi rektor Politechniki Warszawskiej prof. Włodzimierz Kurnik. Jego zdaniem najważniejszą cechą inżyniera jest odpowiedzialność. „Inżynier musi mieć odwagę stanąć pod mostem, który skonstruował; polecieć samolotem, który wyszedł spod jego ołówka czy komputera. Trzeba być też niezależnym, mieć krytyczny stosunek do rzeczywistości. Dziewczyny to wszystko mają. Są rzetelne i uczestniczą w zajęciach dużo sumienniej niż ich koledzy” – wyjaśnia prof. Kurnik.

 

W roku akademickim 2007/2008, kiedy akcję zorganizowano po raz pierwszy na uczelniach technicznych studiowało 90 tys. kobiet, które stanowiły 30,8 proc. studentów. Obecnie dziewczyny stanowią 35 proc. wszystkich studentów uczelni technicznych. Uczy się na nich w sumie 107 tysięcy dziewcząt.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


powrót