Zamiana postaw młodych Polaków wobec pierwszej pracy 2012-02-06
Zmienili nastawienie, żeby przetrwać. Pracują za pensje minimalną i bez etatu – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Dotyczy to głównie absolwentów wyższych uczelni i szkół zawodowych, którzy szukają pierwszej pracy. Cztery lata temu chcieli zarabiać przynajmniej 2 tys. zł na rękę, dzisiaj wystarczy im 1,3 tys.

Nie chodzi jednak tylko o mniejsze oczekiwania finansowe. Z badań przeprowadzonych przez firmę Deloitte wynika, że wysokość wynagrodzenia znajduje się dopiero na szóstym miejscu wśród najważniejszych aspektów w pierwszej pracy. Wyższe pozycje zajmują: możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach i szkoleniach, dobra atmosfera, prestiż pracodawcy i współpraca z wysokiej klasy specjalistami.

Zmiana postaw dotyczy również podejścia do pracy. Dzisiejszy absolwent dużo chętniej zostaje po godzinach. Nie liczy już na etat. Umowa zlecenie, o dzieło lub darmowy staż to opcje, które już nie oburzają go tak bardzo, jak jego kolegę jeszcze dwa lata temu.

Eksperci rynku pracy twierdzą, że młodzi ludzie przestali po prostu wierzyć w dyplom uczelni wyższej jako automatyczną przepustkę do kariery zawodowej. Studia oczywiście pomagają im awansować, ale zauważyli, że muszą zmieć oczekiwania i postawy wobec pierwszej pracy zawodowej.

www.gazetaprawna.pl


powrót