Te uczelnie nie muszą bać się niżu demograficznego? 2011-12-19
Akademie medyczne, szkoły wyższe podlegające MON i MSW oraz akademie sztuk pięknych – to trzy typy uczelni, na których chce się uczyć coraz więcej studentów. Ostatnie dane GUS z 2011 roku podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Największy przyrost studentów, w porównaniu do ubiegłych lat, odnotowały uczelnie podlegające MON i MSW, aż 20 procent. I choć są to uczelnie wojskowe, to 90 proc. ich studentów stanowią cywile. Zdaniem resortu obrony narodowej, powodzenie tych szkół wynika z ich specyfiki – rzadkie specjalności, baza dydaktyczna, demonstratory techniki i technologii obronnych.

 

Na uczelniach medycznych jest o 2 tys. studentów więcej mino ogólnego spadku liczby studentów w 2010 roku o blisko 60 tys. Zainteresowanie tłumaczy się zwiększonym zapotrzebowaniem na absolwentów uczelni medycznych w Unii Europejskiej i wzrostem płac. W ciągu 4 ostatnich lat płace lekarzy wzrosły nawet o 60 proc.

 

Oblężenie przeżywają także ASP, które przyciągają kierunkami, typu grafika czy wzornictwo, coraz bardziej poszukiwanymi przez rynek pracy. Dla przykładu na warszawskiej ASP studiuje w tym roku 1,5 tys. młodych ludzi. To blisko 10 proc. więcej niż dwa lata temu.

 

Źródło: gazetaprawna.pl


powrót