Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska wśród 500 najlepszych uczelni na świecie, według kategorii obecność w sieci 2011-03-11
W rankingu Webometrics przeprowadzonym przez hiszpańską organizację CSIC, Uniwersytet Jagielloński uplasował się na 371. miejscu, a Politechnika Warszawska na 430. W całym zestawieniu Polska zajęła 39. miejsce.

Od poprzedniego zestawienia, w czerwcu 2010 roku, UJ spadł o 8 pozycji, natomiast PW awansowała o 41 miejsc. 

Badanie objęło ponad 12 tys. szkół wyższych na całym świecie, w tym ponad 400 z całej Polski. Najlepszymi szkołami w tym zestawieniu okazały się amerykańskie Massachusetts University of Technology (MIT) oraz Uniwersytet Harvarda i Uniwersytet Stanforda.

Ranking Webometrics kładzie nacisk przede wszystkim na komunikację uczelni za pośrednictwem internetu. Nie skupia się na analizowaniu osiągnięć naukowych, ale bazuje raczej na materiałach udostępnianych w internecie przez poszczególne uczelnie. Pod uwagę są brane m.in. rozwój komunikacji między naukowcami w sieci, np. za pomocą wydawnictw internetowych, czy repozytoriów wiedzy, znaczenie przedsięwzięć typu Open Access, aktywność uczelni i naukowców w sieci, pozycjonowanie stron uczelni w sieci.

Wśród polskich szkół w najnowszym rankingu kolejne miejsca zajęły: Uniwersytet Wrocławski (548. miejsce), Akademia Górniczo-Hutnicza (549.miejsce), Uniwersytet Adama Mickiewicza (562. miejsce) i Uniwersytet Warszawski (589. miejsce). 

Światowy Ranking Uczelni Webometrics (Webometrics Ranking of World's Universities) jest przygotowywany dwa razy w roku przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas - CSIC) - największą hiszpańską organizację przeprowadzającą badania. 

 

Ranking można znaleźć na stronie: http://www.webometrics.info

Źródło: www.naukawpolsce.pap.plpowrót